CZY WIESZ ŻE…

  • SKŁAD DOLARÓW

– Banknoty amerykańskie drukowane są na papierze składającym się z około 75 % bawełny i 25 % lnu. To najtrwalsze banknoty na świecie.

Ciekawostki ze świata tkanin

Banknoty amerykańskie drukowane są na papierze składającym się z około 75 % bawełny i 25 % lnu.

Banknoty amerykańskie drukowane są na papierze składającym się z około 75 % bawełny i 25 % lnu.

  • NAJSTARSZA TKANINA

Len jest prawdopodobnie najstarszą tkaniną na świecie. Jego historia zaczęła się w Syrii około 7500 lat przed Chrystusem. później rozprzestrzenił się na teren Egiptu gdzie był powszechnie stosowany począwszy od mumifikacji, a na sandałach skończywszy.

  • ANTYKOMAROWA TKANINA OBICIOWA

W Białymstoku powstała pierwsza w Polsce tkanina z wykończeniem antyinsektowym. Zastosowano w niej specjalną substancję aktywną, chroniąca m.in. przed ukąszeniami owadów przenoszących choroby zakaźne.

  • AUTOSTRADA A TEKSTYLIA

Na 1 km autostrady wykorzystuje się ok. 30 km geotekstyliów, które zdecydowanie podnoszą jakość budowli, a zmniejszają koszty budowy drogi. W budownictwie np. tradycyjny żelbet zbrojeniowy zastępuje się dużo trwalszym i lepszym tekstilbetonem.

Autostrada_z_tkaniny

Szerokie zastosowanie włóknin w drogownictwie – wykorzystanie tekstilbetonu

  • ELASTYCZNA TKANINA

Amerykańscy naukowcy stworzyli odzież która wytwarza napięcie i którą można wykorzystać np. do zasilania urządzeń codziennego użytku, takich jak np. telefon  komórkowy. Do produkcji tego rodzaju ubrań wykorzystuje się specjalny materiał powstały z odpowiednio spreparowanych włókien tekstylnianych, pokrytych

Szerokie zastosowanie włókien w drogownictwie – wykorzystanie tekstilbetonu w budowie autostrady

nanodrutami z tlenku cynku.

Tkanina na kanapie, która ładuje baterie brzmi ciekawie. Niestety tkanina ta nie jest wodoodporna, a działanie tego materiału polega na przetwarzaniu ruchu noszącego go osoby na prąd elektryczny. Według naukowców metr kwadratowy tego materiału może wytworzyć moc o wielkości 80 miliwatów.

  • TKANINY PRANE SŁOŃCEM….

Tkaniny pierzemy w maksymalnie w 58 stopniach Celcjusza(*), dodajemy promienie słoneczne jako proszek i świeże powietrze jako płyn do płukania….

Brzmi absurdalnie?

Naukowcy z Chin odkryli tkaninę, która po wystawieniu na słońce sama „się pierze” i odświeża swój zapach. Takie pranie słońcem możliwe jest dzięki pokryciu bawełny dwutlenkiem tytanu. Dwutlenek nie tylko powoduje, że cząsteczki wszelkiego rodzaju brudu rozkładają się, ale również zabijają mikroorganizmy, które tworzą się w zanieczyszczeniach.

Pracę udoskonalające nadal trwają, a my z niecierpliwością czekamy na efekty.

(*) 58, 6 stopni Celcjusza to najwyższa temperatura zanotowana w Chinach.

#Ciekawostki