Czyszczenie skóry i ekoskóry

Skóra naturalna to materiał podatny na wiele uszkodzeń mechanicznych czy chemicznych. Nawet zwykły pot może być dla niej niebezpieczny i sprawić, że struktura materiału zostanie naruszona. Dlatego trzeba wiele wysiłku, by w odpowiednim stopniu zadbać o skórę naturalną. Jej czyszczenie nie należy do najłatwiejszych i najprzyjemniejszych czynności, dlatego poniżej znajduje się kilka pomocnych rad jak szybko i skutecznie zająć się czyszczeniem skóry naturalnej.

Każda skóra naturalna wytwarza naturalne poty – olejki, które chronią powierzchnię materiału. Bez swojej ochrony materiał szybko stałby się podatny na pękanie, kruszenie czy ogólne zniszczenia.

Skóra naturalna posiada unikatową strukturę materiału, ale jest wyjątkowo trudna w utrzymaniu czystości

Należy pamiętać, że z biegiem czasu skóra traci swoje naturalne właściwości ochronne. Użytkownicy skórzanych mebli powinni ją konserwować specjalnymi środkami przeznaczonymi do pielęgnacji mebli skórzanych, by te właściwości dostarczyć.

Skóra naturalna jest bardzo podatna na ciepło i światło (zarówno sztuczne jak i naturalne promienie słoneczne), dlatego ustawiając meble skórzane w pomieszczeniu, należy pamiętać, by umieścić je jak najdalej od miejsc, gdzie meble mogłyby być narażone na kontakt z nimi.

Między innymi należy umieścić meble z dala od okna, gdzie narażone byłyby na ciągły kontakt z promieniami słonecznymi, ale również z dala od urządzeń cieplnych jak kaloryfer, by nie miały ciągłego dostępu do ciepłego powietrza. Najlepiej ustawić kanapę z dala od lamp wytwarzających światło sztuczne lub skupić się na tym, by światło było rozłożone w miarę równomiernie na meblu. Lampy przy kanapie zazwyczaj sprawiają, że w miejscach w których skóra naturalna ma kontakt ze światłem występuje inny kolor niż na pozostałej części mebla. Skóra naturalna narażona na ciągły kontakt ze światłem lub ciepłem, traci swój oryginalny kolor i przede wszystkim wysusza się, przez co struktura materiału staje się bardziej podatna na pękanie i kruszenie.

PLAMY NA SKÓRZE:

W razie wylania na powierzchnię skóry naturalnej płynów – należy przyłożyć papierowy ręcznik i zebrać płyn w taki sposób, by nie wcierać go w materiał. Wcieranie może sprawić, że skóra odbarwi się lub plama powstała na skórze, będzie w jeszcze gorszym stanie niż zaraz po wylaniu.

Jeżeli plama jest wyjątkowo trudna do usunięcia należy użyć środków do czyszczenia skóry naturalnej i pamiętać, aby używać go z zgodnie z zaleceniami zapisanymi na opakowaniu.

Następnie trzeba pozostawić do naturalnego wyschnięcia – w żadnym wypadku nie należy wystawiać mebla na słońce, ani używać do wysuszenia sprzętów elektrycznych jak suszarka.

Zaleca się, by przed zastosowaniem nowego środka chemicznego do czyszczenia skóry, najpierw wypróbować go na mało widocznym miejscu mebla, by sprawdzić jak na niego zareaguje skóra naturalna oraz czy nowy detergent nie wyrządzi więcej szkody, niż pożytku.

Inne zabrudzenia (kurz, pył i inne zanieczyszczenia wynikające z eksploatacji), które wytwarzają się na kanapie można usunąć odkurzaczem (najlepiej z miękkim włosiem).

Po usunięciu uporczywej plamy oraz wyczyszczeniu mebla z innych zanieczyszczeń należy nanieść środek ochronny na skórę, by dodać jej właściwości ochronnych.

Jak zostało wspomniane na początku tego artykułu skórę naturalną należy konserwować środkami pielęgnacyjnymi, by dodać jej właściwości ochronnych.

Konserwacja skóry naturalnej – każda skóra naturalna poddana procesom obróbki w garbarni automatycznie traci swoje właściwości regeneracyjne – przez to wymaga ciągłej pielęgnacji i nawilżenia, które ma zapobiegać wysychaniu, a w konsekwencji jej niszczeniu, pękaniu i kruszeniu się.

Niestety środki do konserwacji skóry naturalnej nie należą do najtańszych. Środki do pielęgnacji zazwyczaj rozprowadza się na meblu i pozostawia do wyschnięcia – nigdy nie należy wcierać substancji w kanapę – zbyt duża ilość również może ją uszkodzić. Zazwyczaj jedna warstwa środka  wystarcza. Należy pozostawić materiał do naturalnego wyschnięcia. Mebel po całkowitym wysuszeniu powinien być zdatny do eksploatacji – przede wszystkim nie powinien farbować ubrań.

Czyszczenie skóry naturalnej nie należy do najtrudniejszych czynności, ale z pewnością jest ono bardzo czasochłonne.

Zwracając na to szczególną uwagę, marka TOCCARE stworzyła kolekcję ESSENZA, która aż w 70 % składa się ze skóry naturalnej. Dlaczego 70 %, nie 100%? Pomimo tak wielu zalet skóra naturalna niestety nie jest idealnym okryciem tapicerskim. Wystarczy wspomnieć choćby o jej podatności na zabrudzenia, farbowanie czy pęknięcia. Biorąc pod uwagę te negatywne cechy i chcąc zwiększyć właściwości użytkowe skóry marka okryła tkaninę ESSENZY wierzchnią, cienką warstwą – niezwykle wytrzymałą powłoką najwyższej jakości poliestru, która stanowi barierę ochronną dla naturalnego surowca zabezpieczając ją przed czynnikami zewnętrznymi. M.in chroni tkaninę przed utratą oryginalnego koloru po dłuższym kontakcie ze światłem (zarówno naturalnym jak i sztucznym).

Odporność ESSENZY na światło kwalifikuje się do tkanin najwyższej jakości, gdyż wynik waha się pomiędzy cyframi 4, a 5  (gdzie 5 jest najwyższą wartością występującą wśród tkanin odpornych na światło w kategorii tkanin nadających się do użytku wewnętrznego) dzięki czemu 10 unikatowych kolorów, które występują w tej kolekcji jest wyjątkowo wytrzymała, a ich barwa mimo ciągłej eksploatacji mebla obszytego w tę tkaninę – przez lata pozostaje niezmieniona. Skóra naturalna natomiast bez dodatkowej ochrony narażona na dłuższy kontakt ze światłem traci swój naturalny kolor i jest bardziej podatna na zniszczenia tj.  wysuszenie, a przez to jest bardziej podatna na pęknięcia lub co gorsza na kruszenie się materiału.

CZYSZCZENIE ESSENZY:

ESSENZA

ESSENZA w swoim składzie posiada aż 70 % skóry naturalnej. Warstwa poliestru doskonale chroni materiał przed uszkodzeniami z zewnątrz.

ESSENZA to materiał obiciowy, która w swoim składzie ma aż 70% skóry naturalnej. Nie oznacza to jednak, że czyścimy go w ten sam sposób co skórę naturalną. ESSENZA jest obiciem bardzo prostym w utrzymaniu porządku – do jej czyszczenia i pielęgnacji nie trzeba używać żadnych detergentów, ani środków do pielęgnacji. ESSENZA jest znacznie prostsza w pielęgnacji i czyszczeniu niż zwykła skóra naturalna.

Ze względu na posiadaną warstwę poliestru, tkanina ta nie wymaga konserwacji czy wcierania olejków do podtrzymywania jej naturalnej ochrony. Dzięki tej warstwie, materiał nie kruszy się, nie pęka i przede wszystkim jest bardziej odporna na wszelkiego rodzaju uszkodzenia.

W przypadku rozlania na ESSENZĘ substancji płynnej należy natychmiast zebrać ją ręcznikiem papierowym.

Przetrzyj miękką ściereczką z mikrofibry zwilżoną w wodzie z dodatkiem niewielkiej ilości szarego mydła, wykonując koliste ruchy od zewnątrz do środka plamy. Ściereczkę co jakiś czas obracaj na czystą stronę, aby uniknąć rozcierania zanieczyszczenia. Pozostawić do naturalnego wyschnięcia.

W przypadku zabrudzenia ESSENZY substancją stałą – zbierz jej nadmiar łyżeczką (w żadnym wypadku nie wcieraj w tkaninę) i przystąpić do czyszczenia opisanego powyżej.

W ŻADNYM WYPADKU NIE NALEŻY UŻYWAĆ ŚRODKÓW CHEMICZNYCH DO CZYSZCZENIA ESSENZY!

Essenza jest tkaniną obiciową, na której nie powinno używa się  środków chemicznych. Użycie środków chemicznych (przykładowo: kremów, dezodorantów, rozpuszczalników oraz środków chemicznych na bazie alkoholu lub nafty) może spowodować odbarwienie tkaniny oraz utratę jej oryginalnego koloru.

Ważne, by nie używać szorstkich szmatek czy szczotek, które mogą naruszać tkaninę – nie należy również używać środków woskujących, kremów nawilżających czy preparatów do czyszczenia lub pielęgnacji skóry naturalnej. Mogą one uszkodzić tkaninę czyli doprowadzić ją do pęknięć, kruszenia, lub całkowitego uszkodzenia (wypalenia) tkaniny.

System łatwego czyszczenia

Ekoskóra Sorrento wyróżnia się wyjątkowo łatwym systemem czyszczenia

CZYSZCZENIE EKOSKÓRY

Ekoskóra jest materiałem wyróżniającym się wyjątkowo łatwym systemem utrzymania jej w czystości. Przykładowo, do wyczyszczenia zanieczyszczeń – typu gromadzących się kurz na materiale najlepiej użyć odkurzacza (najlepiej z końcówką zakończoną miękkim włosiem). Po usunięciu kurzu wynikającego z użytkowania mebla wystarczy przetrzeć na mokro materiał skóropodobny. Najlepiej nadaje się do tego woda zmieszana z płynem do mycia szyb. Idealnie wyczyści mebel, odświeży go i doda mu połysku.

W ofercie TOCCARE znajduje się ekoskóra, która posiada system wyjątkowo łatwego czyszczenia. Wprowadzona innowacja nie tylko ułatwia użytkowanie mebla, ale również sprawia, że jego czyszczenie jest jeszcze łatwiejsze, niż w przypadku zwykłych ekoskór.

SORRENTO  jest to wyjątkowa tkanina obiciowa, ponieważ oprócz swojego niezwykłego wyglądu doskonale imitującego skórę naturalną, posiada także innowacyjny system czyszczenia. System EASY CLEAN, który usuwa zabrudzenia po długopisach, flamastrach czy markerach – pierwotnie uznawanych za trudne lub niemożliwe do usunięcia.

„Odplamiaczem ” w systemie EASY CLEAN jest najzwyklejsza gumka do mazania, którą każdy uczeń posiada w szkolnym piórniku. Wystarczy nią potrzeć zabrudzenia i otrzepać mebel z resztek, które pozostały na tkaninie.