tkaniny

Jak dbać o nasze tkaniny?

Jak dbać o nasze tkaniny? pobierz instrukcje w wersji pdf >>>>>>

JAK DBAĆ O NASZE TKANINY?

RZECZY ŁADNE I WYTRZYMAŁE BĘDĄ SŁUŻYĆ TOBIE JESZCZE DŁUŻEJ, GDY BĘDZIESZ O NIE WŁAŚCIWIE DBAŁ.

Poniżej znajdziesz wskazówki dotyczące właściwej pielęgnacji tkanin Toccare. Przestrzeganie kilku prostych zasad pozwoli na wydobycie wszystkich zalet tkanin Toccare i pełnego zadowolenia z ich użytkowania.

UŻYTKOWANIE TKANIN NA CO DZIEŃ

UNIKAJ KURZU – nie dopuszczaj do pozostawienia na powierzchni materiału obiciowego kurzu, brudu, plam i innych zanieczyszczeń.

CZYŚĆ REGULARNIE Z KURZU- minimum raz w tygodniu oczyść tkaninę z bieżących zanieczyszczeń (kurzu), ręcznie za pomocą miękkiej szczotki lub używając odkurzacza z końcówką przeznaczoną do mebli. Podczas czyszczenia unikaj nadmiernego tarcia oraz odkurzania na wysokim poziomie mocy, aby nie uszkodzić włókien tkaniny.

ZABRUDZENIA USUWAJ JAK NAJSZYBCIEJ – w przypadku powstania zabrudzenia (plamy) usuń je natychmiast, aby nie dopuścić do wniknięcia w głąb włókien tkaniny.

CHROŃ PRZED PROMIENIAMI SŁONECZNYMI – unikaj wystawiania tkaniny na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, które mogą trwale zniszczyć materiał, np.t odbarwienie tkaniny, pękanie itp.).

CHROŃ PRZED ŹRÓDŁAMI CIEPŁA – nie wystawiaj tkaniny na bezpośrednie oddziaływanie źródeł ciepła, takich jak np. kaloryfer. Zachowaj odstęp od źródła ciepła do tkaniny minimum 50 cm.

NIE SUSZ TKANINY SUSZARKĄ – tkanin nie należy  suszyć przy pomocy źródeł ciepła takich jak grzejnik, suszarka, żelazko itp.

CHROŃ PRZED ZAMOCZENIEM – nie narażaj tkaniny na nadmierne zwilżenie, zamoczenie. Dłuższy kontakt z wodą może naruszyć strukturę tkaniny i zmniejszyć lub całkowicie zlikwidować skuteczność technologii ułatwiających utrzymanie tkaniny w czystości.

CHROŃ PRZED ZWIERZĘTAMI – unikaj kontaktu tkaniny ze zwierzętami domowymi, które mogą uszkodzić strukturę tkaniny.

NIE PRZYKRYWAJ OBICIA – w celu uniknięcia nadmiernego i przyspieszonego pillingu (efektu kulkowania), nie przykrywaj tkaniny narzutami i kocami. Zjawisko mechacenia powstaje w efekcie łączenia włókien narzuty z włóknami tkaniny obiciowej.

UWAŻAJ NA ŚRODKI CZYSZCZĄCE – stosowanie środków czyszczących innych niż szare mydło może spowodować zmiany kolorystyczne tkaniny. Do zlikwidowania silnych zabrudzeń dopuszczone jest używanie niewielkiej ilości szarego mydła. Kontakt z kremami, dezodorantami, rozpuszczalnikami i amoniakiem oraz środkami chemicznymi na bazie alkoholu lub nafty zwykle powoduje odbarwienia tkaniny i skóry syntetycznej.

UNIKAJ KONTAKTU Z MATERIAŁAMI SKŁONNYMI DO FARBOWANIA – unikaj kontaktu tkanin w jasnych kolorach z materiałami skłonnymi do farbowania (np. jeansy, poduszki w intensywnych kolorach), ponieważ grozi to trwałym zabarwieniem tkaniny tapicerskiej.

Pamietaj również, że tkaniny tapicerskie w intensywnych kolorach (róż, czerwień, zieleń etc.), w początkowej fazie użytkowania mebla, pod wpływem czynników uaktywniających farbowanie, mogą delikatnie „oddawać” barwnik, co jest naturalną cechą materiałów farbowanych całościowo i należy unikać siadania na nich w jasnych ubraniach.

PRANIE, SUSZENIE, PRASOWANIE

Głównie z uwagi na zastosowane technologie, tkanin Toccare nie można prać, suszyć mechanicznie, prasować czy chlorować. Wszystkie te czynności mogą naruszyć powłokę wodoodporności tkaniny i systemów ułatwiających usuwanie zabrudzeń bądź wpłynąć na kolor czy strukturę tkaniny.

Technologie zastosowane w tkaninach Toccare w znacznym stopniu ograniczają powstawanie zabrudzeń, a także ułatwiają ich usuwanie, eliminując konieczność dodatkowego czyszczenia (prania) tkaniny.

DO CZYSZCZENIA MATERIAŁU OBICIOWEGO NIGDY NIE UŻYWAJ:

  • szorstkich i/lub twardych gąbek, ściereczek czy szczotek
  • środków do czyszczenia innych niż szare mydło
  • odplamiaczy, środków wybielających, środków piorących (proszków, płynów, żeli), roztworów ropopochodnych, środków chemicznych  na bazie alkoholu, rozpuszczalników, amoniaku, zmywaczy do paznokci oraz środków dezynfekujących
  • środków woskujących, kremów nawilżających
  • środków do czyszczenia, konserwacji i pielęgnacji skór naturalnych (dot. również kolekcji Essenza!)

Powyższe substancje mogą trwale uszkodzić strukturę tkaniny lub skóry syntetycznej. Mogą powodować przebarwienia, rysy, pęknięcia, a nawet całkowite uszkodzenie (wypalenie) tkaniny.

Użycie powyższych substancji może zmniejszyć lub całkowicie zniszczyć skuteczność technologii i systemów ułatwiających utrzymanie tkaniny w czystości na co dzień.

USUWANIE PLAM I ZABRUDZEŃ – MATERIAŁY BEZ SYSTEMÓW UŁATWIAJĄCYCH ICH USUWANIE

  1. W przypadku rozlania na tkaninę substancji płynnej natychmiast zbierz ją za pomocą ręcznika papierowego lub chłonnej ściereczki (nie wcierając płynu w tkaninę), a następnie przetrzyj czyszczoną powierzchnię miękką wilgotną ściereczką lub gąbką wykonując okrężne ruchy, od krawędzi do środka plamy. Ściereczkę co jakiś czas obracaj na czystą stronę, aby uniknąć rozcierania zanieczyszczenia. W przypadku uporczywego zabrudzenia użyj dodatkowo niewielkiej ilości szarego mydła. Po usunięciu zabrudzenia zmyj resztki mydła, jeśli go używałeś  i pozostaw do wyschnięcia (dot. tkanin, w tym także kolekcji ESSENZA) lub wytrzyj do sucha (dot. skór syntetycznych).
  2. W przypadku zabrudzenia substancją stałą przed czyszczeniem opisanym powyżej zbierz jego nadmiar łyżeczką, nie wcierając substancji w tkaninę,

USUWANIE PLAM I ZABRUDZEŃ – TKANINY POSIADAJĄCE SYSTEM UŁATWIAJĄCY ICH USUWANIE

Zdecydowana większość tkanin Toccare jest wodoodporna, dzięki czemu wyeliminowaliśmy problem plam po płynach wylanych na tkaninę – ciecz nie wnika we włókna, a zatrzymuje się na ich powierzchni, dzięki czemu wystarczy przyłożyć papierowy ręcznik lub chłonną ściereczkę, które wchłoną płyn.

W przypadku zabrudzenia substancją stałą sposób czyszczenia będzie zależał od rodzaju tkaniny, w którą ubrany jest Twój mebel, a dokładnie czy jest to tkanina czy skóra syntetyczna.

Pamiętaj! W PRZYPADKU POWSTANIA ZABRUDZENIA BĄDŹ PLAMY USUŃ JE NATYCHMIAST, ABY NIE DOPUŚCIĆ DO WNIKNIĘCIA W GŁĄB WŁÓKIEN TKANINY.

SKÓRY SYNTETYCZNE Z SYSTEMEM EASY CLEAN

Przetrzyj zanieczyszczone miejsce gumką do mazania tak, jakbyś ścierał ślady ołówka na papierze. Gotowe! Proste, prawda?

TKANINY Z SYSTEMEM H2O CLEAN

Przetrzyj zabrudzone miejsce miękką, wilgotną ściereczką wykonując okrężne ruchy. Ściereczkę po każdym tarciu obróć na czystą stronę, aby uniknąć rozcierania plamy na tkaninie. Pozostaw do wyschnięcia.

PAMIĘTAJ! W przypadku, gdy zabrudzenie nie było usunięte natychmiast lub powstało przy użyciu silnie barwiącego środka istnieje możliwość, że nie zostanie całkowicie usunięte przy pomocy gumki do mazania czy ściereczki zwilżonej samą tylko wodą. Wówczas użyj dodatkowo niewielkiej ilości szarego mydła – zabrudzenie przetrzyj miękką ściereczką namydloną szarym mydłem. Po wyczyszczeniu zmyj resztki mydła i pozostaw do wyschnięcia. Zabrudzenia z tkanin Toccare są możliwe do usunięcia w 99% przypadków. Zabrudzenia powstałe przy użyciu substancji trwale brudzących (np. farby, oleje, smary, smoła etc.) mogą nie zostać w pełni usunięte.

DODATKOWE ZASADY PIELĘGNACJI I KONSERWACJI SKÓR SYNTETYCZNYCH (ekoskór):

  1. WYKONAJ PRÓBĘ – przed przystąpieniem do czyszczenia skóry syntetycznej sprawdź w niewidocznym miejscu, jak czyszczona powierzchnia reaguje na działanie danego środka czyszczącego.
  2. UWAŻAJ NA ŚRODKI CZYSZCZĄCE – stosowanie środków czyszczących może spowodować zmiany kolorystyczne tkaniny. Dopuszczone jest używanie niewielkiej ilości szarego lub białego mydła do zlikwidowania silnych zabrudzeń. Kontakt z kremami, dezodorantami, rozpuszczalnikami i amoniakiem oraz środkami chemicznymi na bazie alkoholu lub nafty zwykle powoduje odbarwienia skóry syntetycznej.

Jak dbać o nasze tkaniny? pobierz instrukcje w wersji pdf >>>>>>