Jak dbać o nasze tkaniny?

Poniżej znajdziesz wskazówki dotyczące właściwej pielęgnacji tkanin Toccare. Przestrzeganie kilku prostych zasad pozwoli na wydobycie wszystkich zalet tkanin Toccare i pełnego zadowolenia z ich użytkowania.

UŻYTKOWANIE TKANIN NA CO DZIEŃ

Użytkuj zgodnie z przeznaczeniem
Unikaj kurzu
Czyść regularnie z kurzu
Zabrudzenia usuwaj jak najszybciej
Chroń przed promieniami słonecznymi
Chroń przed źródłami ciepła
Nie susz tkaniny suszarką
Chroń przed zamoczeniem
Chroń przed zwierzętami
Nie przykrywaj obicia
Unikaj kontaktu z materiałami skłonnymi do farbowania
Uważaj na środki czyszczące

DO CZYSZCZENIA MATERIAŁU OBICIOWEGO NIGDY NIE UŻYWAJ:

 • szorstkich i/lub twardych gąbek, ściereczek czy szczotek
 • środków do czyszczenia innych niż szare mydło
 • odplamiaczy, środków wybielających, środków piorących (proszków, płynów, żeli), płynów do mycia naczyń, mydeł w płynie, roztworów ropopochodnych, środków chemicznych  na bazie alkoholu, rozpuszczalników, amoniaku, zmywaczy do paznokci oraz środków dezynfekujących
 • środków woskujących, kremów nawilżających
 • środków do czyszczenia, konserwacji i pielęgnacji skór naturalnych (dot. również kolekcji Essenza!)

Powyższe substancje mogą trwale uszkodzić strukturę tkaniny lub skóry syntetycznej. Mogą powodować przebarwienia, rysy, pęknięcia, a nawet całkowite uszkodzenie (wypalenie) tkaniny. Użycie powyższych substancji może zmniejszyć lub całkowicie zniszczyć skuteczność technologii i systemów ułatwiających utrzymanie tkaniny w czystości na co dzień.

PRANIE, SUSZENIE, PRASOWANIE

Głównie z uwagi na zastosowane technologie tkanin Toccare nie można prać, suszyć mechanicznie, prasować czy chlorować. Wszystkie te czynności mogą naruszyć powłokę wodoodporności tkaniny i systemów ułatwiających usuwanie zabrudzeń bądź wpłynąć na kolor czy strukturę tkaniny. Technologie zastosowane w tkaninach Toccare w znacznym stopniu ograniczają powstawanie zabrudzeń, a także ułatwiają ich usuwanie, eliminując konieczność dodatkowego czyszczenia (prania) tkaniny.

IMPREGNACJA TKANINY

Funkcje łatwego czyszczenia oraz ograniczające wchłanianie płynów są aktywne, przy odpowiednim użytkowaniu, do 5 cykli czyszczenia. Również podczas codziennego użytkowania tkaniny powłoki zapewniające powyższe funkcje mogą ulegać naturalnemu ścieraniu, powodując zmniejszenie ich skuteczności, co jest cechą naturalną i nie podlegającą gwarancji. W celu utrzymania pełnych właściwości zastosowanych technologii przez cały okres użytkowania tkaniny zalecamy jej impregnację każdorazowo po usunięciu zabrudzenia lub raz na rok środkiem EASY CLEAN & WATERPROOF InSpray lub H2O CLEAN & WATERPROOF InSpray, w zależności od rodzaju tkaniny, w którą ubrany jest Twój mebel.

Więcej o zestawach Toccare InSpray >>>


USUWANIE ZABRUDZEŃ

Sposób usuwania zabrudzenia zależy od rodzaju tkaniny, w którą ubrany jest Twój mebel. Większość tkanin Toccare posiada funkcję łatwego czyszczenia, która w stopniu maksymalnym ułatwia, a przede wszystkim umożliwia usunięcie zanieczyszczeń (tzn. tkaniny łatwoczyszczące). Sposób postępowania zależny jest więc od rodzaju tkaniny.

PAMIĘTAJ! W przypadku powstania zabrudzenia usuń je natychmiast, aby nie dopuścić do wniknięcia w głąb włókien tkaniny.

A) USUWANIE ZABRUDZEŃ – TKANINY ŁATWOCZYSZCZĄCE

Plamy atramentowePlamy płynnePlamy lepkieSuche zabrudzenia
Czyszczenie SORRENTO:

 1. Przetrzyj zabrudzony fragment materiału gumką do mazania tak, jakbyś ścierał ślady ołówka na papierze.
 2. Gotowe! Proste, prawda?

Czyszczenie tkanin z kolekcji CORTINA, IMPERIA, LIBERTO, LUCCA, SORRENTO, VELLUTO:

 1. Spryskaj zabrudzony fragment tkaniny niewielką ilością wody i pozostaw na ok. 0,5 -1 min.
 2. Przetrzyj miękką ściereczką z mikrofibry, wykonując koliste ruchy, od zewnątrz do środka plamy. Ściereczkę co jakiś czas obracaj na czystą stronę, aby uniknąć rozcierania zanieczyszczenia.
  -W przypadku uciążliwych zabrudzeń użyj dodatkowo niewielkiej ilości szarego mydła. Po usunięciu plamy zmyj resztki mydła, używając czystej ściereczki zwilżonej samą tylko wodą.
 3. Wyczyszczony fragment tkaniny przetrzyj suchą ściereczką i pozostaw do wyschnięcia.


1. Zbierz rozlany płyn za pomocą ręcznika papierowego lub chłonnej ściereczki (nie wcierając płynu w tkaninę).

2. Spryskaj poplamiony fragment tkaniny niewielką ilością wody i pozostaw na ok 0,5 – 1 min.

3. Przetrzyj miękką ściereczką z mikrofibry, wykonując koliste ruchy, od zewnątrz do środka plamy. Ściereczkę co jakiś czas obracaj na czystą stronę, aby uniknąć rozcierania zanieczyszczenia. W przypadku uciążliwych zabrudzeń użyj dodatkowo niewielkiej ilości szarego mydła. Po usunięciu plamy zmyj resztki mydła, używając czystej ściereczki zwilżonej samą tylko wodą.

4. Wyczyszczony fragment tkaniny przetrzyj suchą ściereczką i pozostaw do wyschnięcia.

Czyszczenie SORRENTO:

 1. Zbierz nadmiar zabrudzenia łyżeczką (nie wcierając go w materiał).
 2. Przetrzyj miękką wilgotną ściereczką z mikrofibry, wykonując koliste ruchy, od zewnątrz do środka plamy. ściereczkę co jakiś czas obracaj na czystą stronę, aby uniknąć rozcierania zanieczyszczenia.W przypadku uciążliwych zabrudzeń użyj dodatkowo niewielkiej ilości szarego mydła, używając czystej ściereczki zwilżonej samą tylko wodą.
 3. Wyczyszczony fragment materiału wytrzyj do sucha czystą ściereczką.

Czyszczenie tkanin z kolekcji CORTINA, IMPERIA, LIBERTO, LUCCA, VELLUTO:

 1. Zbierz nadmiar zabrudzenia łyżeczką (nie wcierając go w tkaninę).
 2. spryskaj poplamiony fragment tkaniny niewielką ilością wody i pozostaw na ok 0,5- 1 min.
 3. Przetrzyj miękką ściereczką z mikrofibry, wykonując koliste ruchy, od zewnątrz do środka plamy. Ściereczkę co jakiś czas obracaj na czystą stronę, aby uniknąć rozcierania zanieczyszczenia.

W przypadku uciążliwych zabrudzeń użyj dodatkowo niewielkiej ilości szarego mydła, używając czystej ściereczki zwilżonej samą tylko wodą.

4. wyczyszczony fragment tkaniny przetrzyj suchą ściereczką i pozostaw do wyschnięcia.

 1. Suche zabrudzenia usuń delikatnie przy pomocy odkurzacza o jak najwyższej mocy, używając jak największej końcówki bez włosia, uważając, aby nie wetrzeć substancji w tkaninę.
 2. Jeśli na tkaninie pozostała plama, spryskaj ją niewielką ilością wody i pozostaw na ok 0,5 – 1 min.
 3. Przetrzyj miękką ściereczką z mikrofibry, wykonując koliste ruchy, od zewnątrz do środka plamy. Ściereczkę co jakiś czas obracaj na czystą stronę, aby uniknąć rozcierania zanieczyszczenia. W przypadku uciążliwych zabrudzeń użyj dodatkowo niewielkiej ilości szarego mydła, używając czystej ściereczki zwilżonej samą tylko wodą.
 4. Wyczyszczony fragment tkaniny przetrzyj suchą ściereczką i pozostaw do wyschnięcia.

 

B) USUWANIE ZABRUDZEŃ – TKANINY BEZ SYSTEMÓW UŁATWIAJĄCYCH CZYSZCZENIE

Plamy płynneSuche zabrudzeniaInne plamy
Czyszczenie tkanin ESPERTA, GUSTO, PRESTO:

Materiały te posiadają technologię WaterBlocked, utrudniającą wnikanie cieczy w głąb włókien, dzięki czemu rozlane płyny usuniesz w kilka sekund. Skuteczność tej technologii jest mniejsza w przypadku gorących płynów.

 1. Zbierz rozlany płyn za pomocą ręcznika papierowego lub chłonnej ściereczki (nie wcieraj płynu w tkaninę)
 2. Gotowe! Proste, prawda?

Czyszczenie ESSENZY i PUENTO:

 1. Zbierz rozlany płyn za pomocą ręcznika papierowego lub chłonnej ściereczki (nie wcierając płynu w tkaninę).
 2. Przetrzyj miękką ściereczką z mikrofibry, zwilżoną w wodzie z dodatkiem niewielkiej ilości szarego mydła, wykonując koliste ruchy, od zewnątrz do środka plamy. Ściereczkę co jakiś czas obracaj na czystą stronę, aby uniknąć rozcierania zanieczyszczenia.
 3. Po usunięciu plamy zmyj resztki mydła, używając czystej ściereczki zwilżonej samą tylko wodą.
 4. Wyczyszczony fragment tkaniny przetrzyj suchą ściereczką i pozostaw do wyschnięcia.
 1. Suche zabrudzenia usuń delikatnie przy pomocy odkurzacza o jak największej mocy, używając jak największej końcówki bez włosia, uważając aby nie wetrzeć substancji w tkaninę.
 2. Jeśli na tkaninie pozostała plama, przetrzyj zabrudzone miejsce miękką ściereczką z mikrofibry, zwilżoną w wodzie z dodatkiem niewielkiej ilości szarego mydła, wykonując koliste ruchy, od zewnątrz do środka plamy. Ściereczkę co jakiś czas obracaj, aby uniknąć rozcierania zanieczyszczenia.
 3. Po usunięciu plamy zmyj resztki mydła, używając czystej ściereczki zwilżonej samą tylko wodą.
 4. Wyczyszczony fragment tkaniny przetrzyj suchą ściereczką i pozostaw do wyschnięcia.
1. Zbierz nadmiar zabrudzenia łyżeczką, nie wcierając substancji w tkaninę.

2. Przetrzyj miękką ściereczką z mikrofibry, zwilżoną w wodzie z dodatkiem niewielkiej ilości szarego mydła, wykonując koliste ruchy, od zewnątrz do środka plamy. Ściereczkę co jakiś czas obracaj na czystą stronę, aby uniknąć rozcierania zanieczyszczenia.

3. Po usunięciu plamy zmyj resztki mydła, używając czystej ściereczki zwilżonej samą tylko wodą.

4. Wyczyszczony fragment tkaniny przetrzyj suchą ściereczką i pozostaw do wyschnięcia.

Pamiętaj! W przypadku silnych lub starych zabrudzeń, które wniknęły w głąb włókien tkaniny ich usunięcie może nie być możliwe. Stosowanie środków czyszczących innych niż szare mydłomoże zniszczyć /trwale odbarwić tkaninę – np. próba usunięcia plamy rozpuszczalnikami czy wybielaczami najczęściej prowadzi do powiększenia i utrwalenia plamy.

PORADA: zawsze możesz zaimpregnować swoją tkaninę i nadać jej właściwości łatwoczyszczących i wodoodpornych stosując jeden z zestawów Toccare InSpray dopasowany do rodzaju Twojej tkaniny.

Pobierz instrukcję w wersji pdf >>>