Jak zagospodarować małe wnętrze?

Plik PDF do pobrania >>>

JAK ZAGOSPODAROWAĆ MAŁE WNĘTRZA CZYLI PRAKTYCZNE PORADY EKSPERTA NA ARANŻACJE SALONU


Salon to miejsce w mieszkaniu, które odgrywa wiele funkcji. Od reprezentatywnej, przez sypialnianą,  aż po relaksującą, gdzie spędzamy najwięcej czasu. Jak zatem połączyć to wszystko bez uszczerbku dla estetycznej strony pomieszczenia, tak by nadal mogło nosić miano godne „salonu”. Oto zapytaliśmy eksperta w dziedzinie projektowania i aranżacji wnętrz Panią Małgorzatę Bury.

Wielu z nas boryka się z problemem jakim jest zagospodarowanie przestrzeni salonu. Z czego może on wynikać? 

Trudności, jakie można napotkać przy aranżacji salonu, są najczęściej związane z metrażem pomieszczenia. Zasadniczo możemy je podzielić na dwie kategorie. Pierwsze: wynikające z niewielkiego metrażu (lecz często mającego za zadanie pomieścić kilka funkcji – jak przykładowo jadalnianą, sypialnianą, no i oczywiście reprezentatywną), oraz drugie – wynikające z dużych rozmiarów aranżowanej przestrzeni, która poprzez swoją surowość, nie emanuje tzw. domowym ciepłem i bardziej kojarzy się z muzeum niż przytulnym salonem.

To może na początek skupmy się na małych przestrzeniach. Na co zwrócić szczególną uwagę przy aranżacji małych pomieszczeń? Jakie rozwiązania mogłaby Pani zaproponować naszym czytelnikom?

Przede wszystkim – zadbajmy o poczucie przestrzeni. Warto rozważyć ograniczenie ilości mebli i sprzętów do niezbędnego minimum – to i tak zupełnie wystarczy, by zapełnić niewielką przestrzeń. Sprytnym sposobem je

Meble z transparentnych materiałów pozwalają zachować
wrażenie
przestronności nawet w niewielkim wnętrzu

st zastosowanie mebli wielofunkcyjnych – stoliki kawowe z możliwością podnoszenia blatu do wysokości stołu jadalnego, czy np. siedziska z funkcją przechowywania. Warto tutaj rozważyć zlecenie zaprojektowania mebli specjaliście – będziemy mieli wtedy pewność, że odpowiednio zostanie wykorzystany każdy metr kwadratowy pomieszczenia, a rozwiązania będą uwzględniały nasze indywidualne potrzeby.

Czy istnieją sposoby na optyczne powiększenie wnętrza? Jakie elementy należy wykorzystać, by pomieszczenie wyglądało przejrzyściej i wydawało się większe, niż jest w rzeczywistości?

W optycznym powiększeniu przestrzeni bardzo pomagają połyskliwe powierzchnie – płyty meblowe lakierowane na wysoki połysk lub powierzchnie szklane; posadzki z materiałów polerowanych – również na wysoki połysk.Podobny efekt można osiągnąć, umiejętnie stosując lustra – stylistyczne dopasowane do aranżacji, umieszczone w odpowiednim miejscu, mogą stanowić ciekawy efekt dekoracyjny, który jednocześnie sprawi, że wnętrze wyda się być większym, niż jest w rzeczywistości.

A co jeśli chodzi o kolorystykę?

Nie bez powodu rozgościła się we wnętrzach moda na kolory jasne, przewagę bieli, na ujednoliconą paletę (najczęściej stonowanych i jasnych) barw. Jeśli płaszczyzny, tworzące wnętrze, mają harmonizujące ze sobą barwy, to unikajmy efektu „pokrojenia” przestrzeni na mniejsze części. Barwy kontrastowe powinniśmy raczej stosować jako dodatek – w jednym, dwóch miejscach możemy użyć ich w roli akcentów; tutaj bardo ważne jest by nie przesadzać z ich ilością. Niech większe płaszczyzny w jasnych i stonowanych barwach pozostaną tłem, na którym wybrzmieć będą mogły zastosowane w umiarkowanej ilości wyraziste akcenty kompozycji. Umiar jest tutaj kluczem do sukcesu – niech osoby wchodzące do wnętrza, od progu odczytują, co w aranżacji jest głównym bohaterem, a co – tłem. Zbyt duże nagromadzenie wyrazistych lub ozdobnych akcentów na małej przestrzeni często wprowadza wrażenie chaosu i przypadkowości; w efekcie zamiast przemyślanej kompozycji uzyskujemy chaos konkurujących ze sobą plam barwnych lub form.

Czy podłoga również wpływa na przestronność pomieszczenia? 

Tak, jak najbardziej. Tutaj polecam zwrócić uwagę na podziały na posadzce – im mniejsza ilość podziałów i im mniej są one widoczne, tym lepiej – zwłaszcza jeśli chcemy, by pomieszczenie wydawało się bardziej przestronne. W praktyce oznacza to, że świetnie w takiej roli sprawdzi się np. gres o formacie min. 60 x 60 cm, z wąską fugą, o barwie zbliżonej do barwy samego gresu; jeśli stosujemy drewno lub materiały je imitujące – niech jego wybarwienie będzie stosunkowo równomierne, a podziały, tj. poszczególne deski lub ich imitacja – niech występują raczej w większych niż mniejszych rozmiarach. Posadzka „upstrzona” mnogością odcieni, wyrazistych słojów lub drobnych klepek ( jak na przykład modne swego czasu panele ze wzorem stylizowanym na parkiet przemysłowy) przytłoczy niewielkie wnętrze.

Jasne, harmonizujące ze sobą barwy, połyskliwe powierzchnie, transparentne materiały mogą sprawić, że nawet niewielki salon będzie wydawał się przestronny.

A co jeśli chodzi o wykorzystanie światła? Zarówno dziennego jak i sztucznego? 

Oczywiście światło pełni bardzo istotną rolę, a jego umiejętne zastosowanie pozwoli nam zbudować wrażenie przestronności w małym wnętrzu.  Przykładowo – odpowiednio oświetlony sufit może optycznie „podwyższyć” wnętrze. Warto tutaj wspomnieć o rozwiązaniu, które świetnie sprawdza się w takiej roli, choć wciąż stanowi pewną nowość na rynku wnętrzarskim, która jest częściej stosowana w przestrzeniach publicznych , niż mieszkalnych – mam tutaj na myśli sufity napinane. Możliwości aranżacyjne, jakie dają, są bardzo szerokie – za pomocą takiego rozwiązania możemy stworzyć na suficie lustrzaną taflę, o kolorze dobranym do aranżacji salonu, lub sprawić, by cała powierzchnia była delikatnie podświetlona, dzięki czemu pomieszczenie wyda się wyższe.

Jakie meble najbardziej nadają się do małego pomieszczenia? 

Dobór mebli do małego pomieszczenia jest również bardzo istotny.  Warto zadbać, by miały lekką formę. Lekko zawsze wyglądają meble na nóżkach. Tutaj szczególnie chce zwrócić uwagę na sofę – meble wypoczynkowe niestety bardzo często wyglądają ciężko i masywnie – zwłaszcza te, które posiadają funkcję spania. Chciałabym również poruszyć kwestię bardzo popularnych modeli sof narożnych – niestety zastosowane w małych pomieszczeniach często je przytłaczają i ograniczają możliwości aranżacyjne pozostałych stref salonu. Lepszym rozwiązaniem na małych przestrzeniach jest zastosowanie kompletu sofa + podnóżek, lub sofa +fotel z wygodnym oparciem.

A jak wygląda kwestia materiału tapicerskiego? Jaką kolorystykę i rodzaj tkaniny najlepiej dobrać do mebli, by te pasowały do wnętrz o małych gabarytach?

Jeżeli chcemy uczynić z naszej sofy dominujący element we wnętrzu, wybierzmy tkaninę obiciową o wyrazistym wzorze lub barwie, jednocześnie nie zapominając, by była ona zgrana z resztą otoczenia, w jakim stanie mebel. Podkreślenie sofy jako centralnego punktu w salonie jest decyzją uzasadnioną. Tutaj jednak również warto pamiętać o zasadzie, że w małym wnętrzu tak wyrazistym elementom nie powinniśmy robić konkurencji – mebel o intensywnej barwie lub wyrazistym, kontrastowym wzorze powinien stanąć w otoczeniu nieco bardziej stonowanych elementów, które stworzą dla niej adekwatne tło.

Sofa sama w sobie często jest meblem o sporych gabarytach i masywnej bryle, dlatego możemy „odciążyć” jej wygląd, dobierając tkaninę obiciową w jasnych, stonowanych barwach.

Czyli w doborze tkaniny możemy odejść od  strategii jasnych, stonowanych barw?

Tak, jak najbardziej. Choć możemy również przy niej pozostać. Sofa sama w sobie często jest meblem o sporych gabarytach i masywnej bryle, dlatego możemy „odciążyć” jej wygląd, dobierając tkaninę obiciową w jasnych, stonowanych barwach. Przy okazji jasnych kolorów mebli tapicerowanych niezwykle istotną kwestią jest wybór odpowiedniego materiału – jeżeli jesteśmy rodzicami małych dzieci, zdając sobie sprawę, że jasnym barwom szczególnie grożą zabrudzenia – koniecznie wybierzmy tkaniny łatwoczyszczące odporne na zabrudzenia.

 

A co odnośnie dekoracji? Jak urządzić mieszkanie, by  zbytnio nie przytłoczyć jej powierzchni dodatkami?

Zalecam rezygnację z ciężkich, ozdobnych zasłon i firan – im więcej naturalnego światła wprowadzimy do naszej strefy dziennej, tym bardziej przestronna będzie się ona wydawać. Gładki woal, proste rolety czy zasłony w jednolitym kolorze zapewniają nam poczucie intymności, jednocześnie ograniczając tylko niewielką ilość światła dziennego, wpadającego do pomieszczenia

Jeśli dodatkowo zastosujemy się do wspomnianej wcześniej zasady, według której płaszczyzny sufitu, ścian czy podłogi wykończymy w jasnych barwach – możemy osiągnąć efekt naprawdę przestronnego wnętrza. 

-artykuł powstał we współpracy z projektantem wnętrz – Małgorzatą Bury