Kolory we wnętrzu

KOLORY TKANIN TAPICERSKICH PASUJĄCYCH DO WNĘTRZA

Jak dobierać i łączyć kolory we wnętrzu?

 

Komponowanie kolorystyki pomieszczenia zaczynamy od wyboru koloru głównego, który będzie punktem wyjścia w poszukiwaniu barw uzupełniających. Barwę dominującą warto wybierać na podstawie indywidualnych upodobań, a nie aktualnej mody, zaś kolor uzupełniający – na podstawie koła barw. Łączenie ich dzielimy na trzy grupy:

– monochromatyczne

– pokrewne

– kontrastowe

Wnętrze w kolorach monochromatycznych

 

Utrzymanie wnętrza w kolorach monochromatycznych oznacza zabawę różnymi odcieniami jednej barwy. Występują one w kole kolorów jako sąsiednie względem promienia koła. To bardziej bezpieczne rozwiązanie – posługując się kilkoma odcieniami tej samej barwy otrzymamy wnętrze harmonijne a efekt wbrew pozorom może wypaść bardzo interesująco. Wnętrze monochromatyczne zawsze będzie wyglądać bardzo spokojnie i jednolicie. To dobra opcja do pokojów przeznaczonych na odpoczynek i wyciszenie – sypialni czy salonów.

Wnętrze w kolorach monochromatycznych

Wnętrze w kolorach monochromatycznych

Wnętrze w kolorach pokrewnych

 

Kolory pokrewne to takie, które na kole barw położone są obok siebie względem obwodu koła. Takie połączenia zwykle wnoszą do wnętrza spokój, stosujemy je wszędzie tam, gdzie chcemy uzyskać żywe, ale nie przytłaczające efekty. Oczywiście ostateczny efekt jaki osiągniemy zależeć będzie również od tego, jakiego obszaru na kole barw będziemy się trzymać. Łączenia barw żółtych i pomarańczowych tworzy ciepłe i radosne wnętrza, w pomieszczeniu z przewagą zieleni i niebieskiego panuje spokój i chłód, natomiast kombinacja czerwieni z fioletem tworzy efekt dynamiczny i odważny.

Wnętrze w kolorach pokrewnych

Wnętrze w kolorach pokrewnych

Wnętrze w kolorach kontrastowych

 

Urządzając wnętrza z wykorzystaniem kolorów kontrastowych polega na wybieraniu dwóch odcieni położonych na kole naprzeciw siebie. Najczęściej dochodzi więc do zderzenia barwy zimnej (niebieska, zielona, fioletowa) z ciepłą (czerwona, pomarańczowa, żółta). Powstałe w efekcie połączenie jest bardzo zdecydowane, wprowadza do pomieszczenia zdecydowany charakter. kolory podkreślają się wzajemnie i wydobywają z siebie to, co najlepsze. Jeśli nie chcemy aż tak dynamicznego efektu możemy jeden kolor potraktować jako podstawowy, natomiast drugi wprowadzić tylko w postaci akcentów, efektownych dodatków.

Wnętrze w kolorach kontrastowych

Wnętrze w kolorach kontrastowych