Kolory we wnętrzu

KOLORY TKANIN TAPICERSKICH PASUJĄCYCH DO WNĘTRZA

INTENSYWNOŚĆ BARW

Wnętrze pomalowane na intensywny i mocny kolor sprawia wrażenie mniejszego. Nasycona barwa wydaje się bliższa, bardziej dominuje w pomieszczeniu. Zastosowanie rozbielonych tonacji tzw. pasteli powiększa pomieszczenia. Znając tę regułę w bardzo prosty sposób można kształtować przestrzeń. Pomalowanie sufitu w ciemniejszym kolorze optycznie go obniży. Podobnie pomalowanie ściany intensywnym czy ciemnym kolorem przyniesie efekt jej przybliżenia. Wykorzystanie wyrazistego koloru na jednej ścianie powoduje też nadanie jej dominującego charakteru i nowoczesności. Jeśli pragniemy optycznie rozsunąć ściany powinniśmy je pokryć pastelową barwą. Jasne barwy ścian są mniej zauważalne i pozwalają na wyeksponowanie mebli.

ŚWIATŁO DZIENNE A KOLOR

Niezwykle ważnym aspektem wpływającym na odbiór barw jest światło. Ten sam kolor inaczej będzie się prezentował w pomieszczeniu położonym od strony północnej a inaczej – od strony południowej. Ściany skierowane na północ  i wschód najlepiej malować jasnymi i ciepłymi kolorami. Na barwy zimne mogą sobie pozwolić właściciele południowych i zachodnich stron. Podobnie wpływ na odcień i tonacje barw ma pora dnia. Wschodzące i zachodzące słońce nadaje kolorom ciepłej tonacji wydobywa głębie z barw ciepłych i ogrzewa kolory zimne. Południowa pora, a więc naturalne jasne światło rozświetla kolory do tego stopnia, że barwy jasne czy pastelowe często wydają się białe.

BARWY CIEPŁE I ZIMNE

Tonacje kolorów decydują o klimacie danego wnętrza. Pomieszczenia odbieramy np. jako ciepłe i przytulne bądź chłodne, ale mające więcej elegancji i szyku. Barwy ciepłe, otulające pomieszczenie, mają podtony żółte, te chłodne – różowe. Warto tutaj zaznaczyć, że wiele kolorów nie ma z góry narzuconej tonacji. Przykładowo kolor zielony w odcieniu oliwkowym jest barwą ciepłą, natomiast w seledynowym – barwą chłodną. Podobnie jest z fioletem – kolor wrzosowy i liliowy należą do różnych tonacji.

Barwa ciepła vs chłodna

Barwa ciepła a barwa chłodna

KOLORY TKANIN TAPICERSKICH WE WNĘTRZU

Kolory mogą optycznie powiększać pomieszczenia. Wpływają na nasze samopoczucie i nastrój. Dobrane w odpowiednie zestawy kreują niezwykle oryginalne wnętrza. Jak kolorem korygować niedobory architektoniczne? Jak dobierać kolory do wnętrza, aby całość była harmonijna i spójna.

SZTUCZNE ŚWIATŁO A  KOLOR

Oprócz oświetlenia naturalnego również i oświetlenie sztuczne ma ogromny ma ogromny wpływ na postrzeganie kolorów. Oświetlenie podstawowe górne (np. żyrandol) rozjaśnia barwy, podkreśla ich kolor. Jest obojętne dla barw, chyba że zastosowane są świetlówki o chłodnym, niebieskim odcieniu światła bądź ciepłym żółtawym. Oświetlenie boczne (np. klinkiet) przyciemnia i pogłębia kolory. Doskonale współgra z barwami ciepłymi. Oświetlenie punktowe (np. halogeny) podkreśla i uwypukla kolory. Doskonale komponuje się zarówno z kolorami zimnymi, jak i ciepłymi.

KOŁO BARW

Koło barw to praktyczne narzędzie dla każdego kto chciałby zaszaleć z kolorami, ale nie ufa swoim umiejętnościom w kwestii ich łączenia. Jest to graficzny model służący do objaśnienia zasad mieszania się i powstania barw. Odzwierciedla widmo światła widzialnego, czyli pełen zakres rozpoznawalnych przez ludzkie oko barw, rozciągnięte i sklejone w zamknięty cykl. Kolory graniczne, czyli fiolet (najkrótsza długość fali) oraz czerwień (najdłuższa długość fali) stykają się ze sobą, dzięki czemu powstaje okrąg.

JAK DOBIERAĆ I ŁĄCZYĆ KOLORY WE WNĘTRZU?

Komponowanie kolorystyki pomieszczenia zaczynamy od wyboru koloru głównego, który będzie punktem wyjścia w poszukiwaniu barw uzupełniających. Kolor główny warto wybierać na podstawie indywidualnych upodobań, a nie np. aktualnej mody, zaś kolor uzupełniający – na podstawie poniższych barw bazujących na tzw. kole barw, kolory możemy podzielić na trzy grupy:

– monochromatyczne – różne odcienie tego samego koloru

– pokrewne – położone na kole obok siebie

– kontrastowe – położone na kole naprzeciwko siebie

WNĘTRZE W KOLORACH MONOCHROMATYCZNYCH

Utrzymanie wnętrza w kolorach monochromatycznych oznacza zabawę różnymi odcieniami jednej barwy. Kolory te występują w kole kolorów jako sąsiednie względem promienia koła. To bardziej bezpieczne rozwiązanie – posługując się kilkoma odcieniami tej samej barwy otrzymamy wnętrze harmonijne a efekt wbrew pozorom może wypaść bardzo interesująco. Wnętrze monochromatyczne zawsze będzie wyglądać bardzo spokojnie i jednolicie. To dobra opcja do pokojów przeznaczonych na odpoczynek – sypialni czy salonów.

Wnętrze w kolorach monochromatycznych

Wnętrze w kolorach monochromatycznych

WNĘTRZE W KOLORACH POKREWNYCH

Kolory pokrewne to takie, które na kole barw położone są obok siebie względem obwodu koła. Takie połączenia zwykle wnoszą do wnętrza spokój, stosujemy je wszędzie tam, gdzie chcemy uzyskać żywe, ale nie przytłaczające efekty. Oczywiście ostateczny efekt jaki osiągniemy zależeć będzie również od tego, jakiego obszaru na kole barw będziemy się trzymać. Łączenia barw żółtych i pomarańczowych tworzy ciepłe i radosne wnętrza, w pomieszczeniu z przewagą zieleni i niebieskiego panuje spokój i chłód, natomiast kombinacja czerwieni z fioletem tworzy efekt dynamiczny i odważny.

Wnętrze w kolorach pokrewnych

Wnętrze w kolorach pokrewnych

WNĘTRZE W KOLORACH KONTRASTOWYCH

Urządzając wnętrza z wykorzystaniem kolorów kontrastowych polega na wybieraniu dwóch odcieni położonych na kole naprzeciw siebie. Najczęściej dochodzi więc do zderzenia barwy zimnej (niebieska, zielona, fioletowa) z ciepłą (czerwona, pomarańczowa, żółta). Powstałe w efekcie połączenie jest bardzo zdecydowane, wprowadza do pomieszczenia zdecydowany charakter. kolory podkreślają się wzajemnie i wydobywają z siebie to, co najlepsze. Jeśli nie chcemy aż tak dynamicznego efektu możemy jeden kolor potraktować jako podstawowy, natomiast drugi wprowadzić tylko w postaci akcentów, efektownych dodatków.

Wnętrze w kolorach kontrastowych

Wnętrze w kolorach kontrastowych

#KoloryWeWnetrzu