Test Martindale'a

Czym jest Test Martindale’a?

Test Martindale’a to test sprawdzający wytrzymałość tkaniny na ścieranie. Test ten wykonywany jest po to, by sprawdzić jak długą żywotność ma mebel obszyty tkaniną obiciową. W teorii ma sprawdzić jak długo użytkownik danego mebla będzie mógł go eksploatować w nieskazitelnym stanie.

Za pomocą urządzenia mierzona jest wytrzymałość tkaniny na ścieranie. Po materiale przesuwają się metalowe okrągłe tarcze. Ilość ich cykli (suwów) na powierzchni materiału świadczy o jego wytrzymałości. Każda tkanina tapicerska w zależności od rodzaju (nubuk, plecionka, plusz) ma inną skalę, określaną za normę oraz pułap, po którym przekroczeniu materiał uznawany jest za ten najwyższej jakości.

Marka Toccare w swojej ofercie posiada tkaniny obiciowe, których wynik testu wynosi powyżej 100 tysięcy cykli w teście Martindale’a. Są to obicia tapicerskie z kolekcji CORTINY ORAZ IMPERII. Wyniki te oznaczają, że żywotność mebla jest wyjątkowo długa, a na tkaninie nie będą widoczne ślady codziennej eksploatacji przez naprawdę długi czas. Wystarczy wyobrazić sobie, że do kategorii tkanin najwyższej jakości zaliczamy materiały tapicerskie, których wynik w teście wynosi powyżej 25 tysięcy cykli – CORTINA i IMPERIA przekraczają ten wynik czterokrotnie, co świadczy o ich wysokiej jakości.

Jak to działa? 

Test ten ma za zadanie pokazanie możliwości materiału tapicerskiego. Jak długo może być on poddawany codziennej eksploatacji i przez jaki czas będzie wyglądać nieskazitelnie, tak jak zaraz po zakupie. Test ten polega na tym, że specjalna maszyna poprzez pocieranie (pod znacznym naciskiem), tkaniny wełną lub papierem ściernym sprawdza jej wytrzymałość.

Przyjmuje się, iż przy standardowym użytkowaniu mebla 2000 cykli to rok korzystania z mebla. Tak więc można podsumować, że mebel ubrany w tkaninę z kolekcji CORTINY lub IMPERI marki TOCCARE posłuży użytkownikowi przez 50 lat!

 

Sprawdź materiały tapicerskie z kolekcji TOCCARE i przekonaj się sam o wysokiej jakości wykonanych tkanin obiciowych.

Poniżej film z przedstawieniem Testu Martindale w praktyce: