NOWOCZESNE TKANINY

NOWOCZESNE TECHNOLOGIE PRODUKCJI TKANIN OBICIOWYCH

Oferta tkanin tapicerskich jest bardzo szeroka. Przy wyborze materiału na wymarzony mebel warto zwrócić uwagę nie tylko na jej wygląd, ale również na skład i technologie wytwarzanie, które determinują funkcjonalność mebla. Coraz więcej producentów stawia na ciągły rozwój i wdraża innowacyjne technologie, aby sprostać konkurencji na coraz bardziej wymagającym rynku. Dzięki inwestycjom w rewolucyjne rozwiązania możemy korzystać z tkanin, które są nieporównywalnie bardziej odporne i zapewniają maksymalny komfort w użytkowaniu mebla.

UDOSKONALONA NATURA

Tkanina obiciowa wykonana z naturalnych włókien posiada z pewnością wiele zalet, ale niestety również i wad – szybko się gniecie, filcuje i jest podatna na przetarcia czy zabrudzenia. Właściwości włókien naturalnych można poprawić poprzez odpowiednią ich obróbkę lub połączenie ich włóknami syntetycznymi, które mają je wzmocnić i uelastycznić. Przykładem są kolekcje Puento czy Essenza marki Toccare. Tkanina tapicerska Puento wyprodukowana została w 85 % z bawełny pozostałe 15 % jej składu to najwyższej jakości poliester, który został dodany w celu zwiększenia wytrzymałości naturalnych włókien.

Dodatkowo zastosowana została innowacyjna technologia Non – Crease, która eliminuje podatność bawełny na gniecenie się i kurczliwość. Technologia ta sprawia, że włókna stabilizują swoje wymiary i stają się sprężyste. Dzięki temu tkanina obiciowa Puento nie mnie się i nie kurczy podczas użytkowania, a więc mebel zawsze prezentuje się elegancko i nienagannie.  Z myślą o osobach, które cenią skórę naturalną, ale obawiają się jej podatności na zabrudzenia, farbowania czy pęknięcia opracowana została technologia Dual Strength, która eliminuje negatywne właściwości skóry przy zachowaniu jej zalet. Skóra jest naturalnym surowcem od tysięcy lat używanym jako okrycie wierzchnie, również i mebli. Charakteryzuje się delikatną i niepowtarzalną strukturą oraz właściwościami higienicznymi – przepuszcza powietrze i pochłania wilgoć, adaptuje się do temperatury otoczenia. Ponadto jest przyjazna dla alergików – nie pozwala na wnikanie alergenów znajdujących się np. w kurzu. Dzięki tym wszystkich właściwością skóra naturalna zyskała bardzo wielu zwolenników, którzy jednak wraz z upływem czasu jej użytkowania zwracają uwagę na niektóre jej niedogodności, które odbierają elegancki wygląd mebla.

NA CZYM POLEGA UNIKALNOŚĆ TECHNOLOGI DUAL STRENGTH? 

Skóra naturalna pokryta została cienką, ale niezwykle wytrzymałą warstwą najwyższej jakości poliestru, która stanowi barierę ochronną dla naturalnego surowca przed czynnikami fizycznymi i chemicznymi. Tkanina właściwa (podkład) to nadal 100 % skóry naturalnej, która zachowuje wszystkie swoje właściwości. Dzięki technologii Dual Strength skóra jest bardziej odporna na czynniki fizyczne i chemiczne (tarcie, promieniowanie UV, pot, detergenty) nie pęka i nie kruszy się, jest bardziej sprężysta, nie barwi ubrań.

WŁÓKNA SYNTETYCZNE NOWEJ GENERACJI

Włókna  syntetyczne są dość często uznawane za gorsze niż naturalne. Jednak w ostatnich latach technologie produkcyjne pozwoliły udoskonalić same włókna, jak i stworzyć preparaty, które w znacznym stopniu eliminują ich negatywne właściwości. Obicia tapicerskie z nowoczesnych włókien syntetycznych posiadają bardzo wiele zalet; są niebywale wytrzymałe, elastyczne, odporne na działania promieni słonecznych nie chłoną zbytnio wody, dzięki czemu są łatwe w pielęgnacji. Przykładem innowacyjnych rozwiązań przy wykorzystywaniu włókien syntetycznych jest technologia ALHS. Gwarantuje ona niezwykłą trwałość i odporność tkaniny obiciowej z uwagi na dodatkowy podkład o niespotykanej grubości średnicy i unikalnym składzie. Technologia ALHS pozwoliła wyprodukować nubuk syntetyczny, który nie posiada negatywnych właściwości naturalnego odpowiednika, a przy tym wygląda niezwykle oryginalnie (tkanina Gusto).

BEZPIECZEŃSTWO

Nowoczesne tkaniny obiciowe mogą być poddawane procesom uniepalnienia, co jest szczególnie przydatne w przypadku ich przeznaczenia w branży HoReCA.

Są dwa rodzaje badań oceny zapalności tkanin tapicerskich: poddawanie tkaniny działaniu tlącego się papierosa lub płomienia palnika gazowego o mocy cieplej palącej się zapałki. W obu przypadkach czas badania to 15 sekund.

Materiały tapicerskie uzyskuje status trudnopalnej, gdy podczas badań papieros nie wypali się w całej długości, nie będzie płomienia lub postępującego dopalania się lub – w przypadku, gdy źródłem zapłonu jest gaz – płomień ustanie wraz z usunięciem palnika (lub 2 sekundy po odsunięciu palnika) bądź nie będzie postępującego dopalania się. Aby zwiększyć bezpieczeństwo w codziennym życiu coraz więcej producentów, również i tkanin obiciowych wykonuje badania w kierunku substancji toksycznych, które mogą być użyte w produkcji. Tkanina tapicerska jest całkowicie bezpieczna dla Ciebie, Twoich bliskich i środowiska, gdy nie zawiera żadnych szkodliwych substancji chemicznych zawartych w rozporządzaniu REACH. Dodatkowym gwarantem bezpieczeństwa jest posiadanie Certyfikatu TKANINY GODNE ZAUFANIE Oko – Tex Standard 100. Znak ten przyznawany jest przez członków Międzynarodowego Stowarzyszenia na rzecz Badań i Rozwoju Ekologi Wyrobów Włókienniczych Oko-Tex i potwierdza, że dana tkanina jest wolna od substancji szkodliwych m.in. pestycydów, chloro fenoli, formaldehydu, barwników alergizujących, zabronionych barwników azowych i ekstrahowanych metali ciężkich. Certyfikat ten otrzymują wyłącznie tekstylia, których wszystkie komponenty na każdym etapie produkcji zostały przebadane i uzyskały pozytywne wyniki. Przystępując do procesu certyfikacji producent musi być przygotowany na restrykcyjną analizę procesu produkcji, niespodziewane wizyty inspektorów w fabryce, a także na częste kontrole jego producentów (już po przyznaniu znaku Oko-Tex Standard 100). Certyfikat wydawany jest na okres 12 miesięcy, ale okres może zostać przedłużony na kolejny rok.

FUNKCJONALNOŚĆ

Kolejną właściwością nowoczesnych tkanin obiciowych jest sposób ich pielęgnacji oraz stopień trudności usuwania zabrudzeń. Tkaniny nowej generacji umożliwiają usunięcie np. śladów po długopisie gumka do mazania lub zwilżoną ściereczką, bez użycia szkodliwych substancji chemicznych (SYSTEM Easy Clean, H20 Clean). Dodatkowo posiadają właściwości hydrofobowe, co oznacza, że materiał nie wchłania rozlanego płynu – krople gromadzą się na powierzchni tkaniny i nie wnikają w głąb włókien. Oznacza to, że w przypadku rozlania na tkaninę np. wina czy soku wystarczy przyłożyć papierowy ręcznik bądź chłonną ściereczkę, które wchłoną ciecz. Tkanina obiciowa nawet nie ściemnieje po kontakcie z płynem. Warto tutaj zaznaczyć, że powyższe właściwości, maksymalizujące praktyczność tkaniny w żaden sposób nie wpływają na komfort korzystania z mebla – tkanina obiciowa pozostaje dalej miękka i przyjemna w dotyku. Kolejny parametr to wyposażone tkaniny w antystatyczną powłokę. Gwarantuje ona niebywały komfort użytkowania mebla- zapobiega nieprzyjemnemu elektryzowaniu się odzieży czy włosów podczas kontaktu z materiałem.

Na uwagę zasługują również tkaniny aktywnie oddychające. Przystosowują się one do temperatury i wilgotności ciała – skutecznie pochłaniają i odprowadzają wilgoć z dala od ciała. Dzięki temu utrzymują naturalny mikroklimat organizmu ograniczając poczucie przegrzewania oraz dyskomfort wynikający z utrzymywania się wilgoci pomiędzy kanapą a ciałem, zapewniając tym samym niesamowity komfort użytkowania mebla.