Jak dbać o nasze tkaniny?

Poniżej znajdziesz wskazówki dotyczące właściwej pielęgnacji tkanin Toccare. Przestrzeganie kilku prostych zasad pozwoli na wydobycie wszystkich zalet tkanin Toccare i pełnego zadowolenia z ich użytkowania.

UŻYTKOWANIE TKANIN NA CO DZIEŃ

Użytkuj zgodnie z przeznaczeniem
tkaniny Toccare są materiałami tapicerskimi przeznaczonymi do użytkowania wewnątrz pomieszczeń – nie narażaj więc tkanin na zewnętrzne warunki atmosferyczne (np. deszcz, mróz), ponieważ grozi to zniszczeniem tkaniny (trwałym odbarwieniem, pękaniem, zmniejszeniem skuteczności technologii ułatwiających utrzymanie tkaniny w czystości etc.).
Unikaj kurzu
nie dopuszczaj do pozostawienia na powierzchni materiału obiciowego kurzu, brudu, plam i innych zanieczyszczeń.
Czyść regularnie z kurzu
minimum raz w tygodniu oczyść tkaninę z bieżących zanieczyszczeń (kurzu), ręcznie za pomocą miękkiej szczotki lub używając odkurzacza z końcówką przeznaczoną do mebli. Podczas czyszczenia unikaj nadmiernego tarcia oraz odkurzania na wysokim poziomie mocy, aby nie uszkodzić włókien tkaniny.
Zabrudzenia usuwaj jak najszybciej
w przypadku powstania zabrudzenia (plamy) usuń je natychmiast, aby nie dopuścić do wniknięcia w głąb włókien tkaniny.
Chroń przed promieniami słonecznymi
unikaj wystawiania tkaniny na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, które mogą trwale zniszczyć materiał, np.t odbarwienie tkaniny, pękanie itp.).
Chroń przed źródłami ciepła
nie wystawiaj tkaniny na bezpośrednie oddziaływanie źródeł ciepła, takich jak np. kaloryfer. Zachowaj odstęp od źródła ciepła do tkaniny minimum 50 cm.
Nie susz tkaniny suszarką
tkanin nie należy  suszyć przy pomocy źródeł ciepła takich jak grzejnik, suszarka, żelazko itp.
Chroń przed zamoczeniem
nie narażaj tkaniny na nadmierne zwilżenie, zamoczenie. Dłuższy kontakt z wodą może naruszyć strukturę tkaniny i zmniejszyć lub całkowicie zlikwidować skuteczność technologii ułatwiających utrzymanie tkaniny w czystości.
Chroń przed zwierzętami
unikaj kontaktu tkaniny ze zwierzętami domowymi, które mogą uszkodzić strukturę tkaniny.
Nie przykrywaj obicia
w celu uniknięcia nadmiernego i przyspieszonego pillingu (efektu kulkowania), nie przykrywaj tkaniny narzutami i kocami. Zjawisko mechacenia powstaje w efekcie łączenia włókien narzuty z włóknami tkaniny obiciowej.
Unikaj kontaktu z materiałami skłonnymi do farbowania
unikaj kontaktu tkanin w jasnych kolorach z materiałami skłonnymi do farbowania (np. jeansy, poduszki w intensywnych kolorach), ponieważ grozi to trwałym zabarwieniem tkaniny tapicerskiej. Pamiętaj również, że tkaniny tapicerskie w intensywnych kolorach (róż, czerwień, zieleń etc.), w początkowej fazie użytkowania mebla, pod wpływem czynników uaktywniających farbowanie, mogą delikatnie „oddawać” barwnik, co jest naturalną cechą materiałów farbowanych całościowo i należy unikać siadania na nich w jasnych ubraniach.
Uważaj na środki czyszczące
stosowanie środków czyszczących innych niż szare mydło może spowodować zmiany kolorystyczne tkaniny. Do zlikwidowania silnych zabrudzeń dopuszczone jest używanie niewielkiej ilości szarego mydła. Kontakt z kremami, dezodorantami, rozpuszczalnikami i amoniakiem oraz środkami chemicznymi na bazie alkoholu lub nafty zwykle powoduje odbarwienia tkaniny i skóry syntetycznej.

DO CZYSZCZENIA MATERIAŁU OBICIOWEGO NIGDY NIE UŻYWAJ:

 • szorstkich i/lub twardych gąbek, ściereczek czy szczotek
 • środków do czyszczenia innych niż szare mydło
 • odplamiaczy, środków wybielających, środków piorących (proszków, płynów, żeli), płynów do mycia naczyń, mydeł w płynie, roztworów ropopochodnych, środków chemicznych  na bazie alkoholu, rozpuszczalników, amoniaku, zmywaczy do paznokci oraz środków dezynfekujących
 • środków woskujących, kremów nawilżających
 • środków do czyszczenia, konserwacji i pielęgnacji skór naturalnych (dot. również kolekcji Essenza!)

Powyższe substancje mogą trwale uszkodzić strukturę tkaniny lub skóry syntetycznej. Mogą powodować przebarwienia, rysy, pęknięcia, a nawet całkowite uszkodzenie (wypalenie) tkaniny. Użycie powyższych substancji może zmniejszyć lub całkowicie zniszczyć skuteczność technologii i systemów ułatwiających utrzymanie tkaniny w czystości na co dzień.

PRANIE, SUSZENIE, PRASOWANIE

Głównie z uwagi na zastosowane technologie tkanin Toccare nie można prać, suszyć mechanicznie, prasować czy chlorować. Wszystkie te czynności mogą naruszyć powłokę wodoodporności tkaniny i systemów ułatwiających usuwanie zabrudzeń bądź wpłynąć na kolor czy strukturę tkaniny. Technologie zastosowane w tkaninach Toccare w znacznym stopniu ograniczają powstawanie zabrudzeń, a także ułatwiają ich usuwanie, eliminując konieczność dodatkowego czyszczenia (prania) tkaniny.

IMPREGNACJA TKANINY

Funkcje łatwego czyszczenia oraz ograniczające wchłanianie płynów są aktywne, przy odpowiednim użytkowaniu, do 5 cykli czyszczenia. Również podczas codziennego użytkowania tkaniny powłoki zapewniające powyższe funkcje mogą ulegać naturalnemu ścieraniu, powodując zmniejszenie ich skuteczności, co jest cechą naturalną i nie podlegającą gwarancji. W celu utrzymania pełnych właściwości zastosowanych technologii przez cały okres użytkowania tkaniny zalecamy jej impregnację każdorazowo po usunięciu zabrudzenia lub raz na rok środkiem EASY CLEAN & WATERPROOF InSpray lub H2O CLEAN & WATERPROOF InSpray, w zależności od rodzaju tkaniny, w którą ubrany jest Twój mebel.

Więcej o zestawach Toccare InSpray >>>


USUWANIE ZABRUDZEŃ

Sposób usuwania zabrudzenia zależy od rodzaju tkaniny, w którą ubrany jest Twój mebel. Większość tkanin Toccare posiada funkcję łatwego czyszczenia, która w stopniu maksymalnym ułatwia, a przede wszystkim umożliwia usunięcie zanieczyszczeń (tzn. tkaniny łatwoczyszczące). Sposób postępowania zależny jest więc od rodzaju tkaniny.

PAMIĘTAJ! W przypadku powstania zabrudzenia usuń je natychmiast, aby nie dopuścić do wniknięcia w głąb włókien tkaniny.

A) USUWANIE ZABRUDZEŃ – TKANINY ŁATWOCZYSZCZĄCE

Plamy atramentowePlamy płynnePlamy lepkieSuche zabrudzenia
Czyszczenie SORRENTO:

 1. Przetrzyj zabrudzony fragment materiału gumką do mazania tak, jakbyś ścierał ślady ołówka na papierze.
 2. Gotowe! Proste, prawda?

Czyszczenie tkanin z kolekcji CORTINA, IMPERIA, LIBERTO, LUCCA, SORRENTO, VELLUTO:

 1. Spryskaj zabrudzony fragment tkaniny niewielką ilością wody i pozostaw na ok. 0,5 -1 min.
 2. Przetrzyj miękką ściereczką z mikrofibry, wykonując koliste ruchy, od zewnątrz do środka plamy. Ściereczkę co jakiś czas obracaj na czystą stronę, aby uniknąć rozcierania zanieczyszczenia.
  -W przypadku uciążliwych zabrudzeń użyj dodatkowo niewielkiej ilości szarego mydła. Po usunięciu plamy zmyj resztki mydła, używając czystej ściereczki zwilżonej samą tylko wodą.
 3. Wyczyszczony fragment tkaniny przetrzyj suchą ściereczką i pozostaw do wyschnięcia.


1. Zbierz rozlany płyn za pomocą ręcznika papierowego lub chłonnej ściereczki (nie wcierając płynu w tkaninę).

2. Spryskaj poplamiony fragment tkaniny niewielką ilością wody i pozostaw na ok 0,5 – 1 min.

3. Przetrzyj miękką ściereczką z mikrofibry, wykonując koliste ruchy, od zewnątrz do środka plamy. Ściereczkę co jakiś czas obracaj na czystą stronę, aby uniknąć rozcierania zanieczyszczenia. W przypadku uciążliwych zabrudzeń użyj dodatkowo niewielkiej ilości szarego mydła. Po usunięciu plamy zmyj resztki mydła, używając czystej ściereczki zwilżonej samą tylko wodą.

4. Wyczyszczony fragment tkaniny przetrzyj suchą ściereczką i pozostaw do wyschnięcia.

Czyszczenie SORRENTO:

 1. Zbierz nadmiar zabrudzenia łyżeczką (nie wcierając go w materiał).
 2. Przetrzyj miękką wilgotną ściereczką z mikrofibry, wykonując koliste ruchy, od zewnątrz do środka plamy. ściereczkę co jakiś czas obracaj na czystą stronę, aby uniknąć rozcierania zanieczyszczenia.W przypadku uciążliwych zabrudzeń użyj dodatkowo niewielkiej ilości szarego mydła, używając czystej ściereczki zwilżonej samą tylko wodą.
 3. Wyczyszczony fragment materiału wytrzyj do sucha czystą ściereczką.

Czyszczenie tkanin z kolekcji CORTINA, IMPERIA, LIBERTO, LUCCA, VELLUTO:

 1. Zbierz nadmiar zabrudzenia łyżeczką (nie wcierając go w tkaninę).
 2. spryskaj poplamiony fragment tkaniny niewielką ilością wody i pozostaw na ok 0,5- 1 min.
 3. Przetrzyj miękką ściereczką z mikrofibry, wykonując koliste ruchy, od zewnątrz do środka plamy. Ściereczkę co jakiś czas obracaj na czystą stronę, aby uniknąć rozcierania zanieczyszczenia.

W przypadku uciążliwych zabrudzeń użyj dodatkowo niewielkiej ilości szarego mydła, używając czystej ściereczki zwilżonej samą tylko wodą.

4. wyczyszczony fragment tkaniny przetrzyj suchą ściereczką i pozostaw do wyschnięcia.

 1. Suche zabrudzenia usuń delikatnie przy pomocy odkurzacza o jak najwyższej mocy, używając jak największej końcówki bez włosia, uważając, aby nie wetrzeć substancji w tkaninę.
 2. Jeśli na tkaninie pozostała plama, spryskaj ją niewielką ilością wody i pozostaw na ok 0,5 – 1 min.
 3. Przetrzyj miękką ściereczką z mikrofibry, wykonując koliste ruchy, od zewnątrz do środka plamy. Ściereczkę co jakiś czas obracaj na czystą stronę, aby uniknąć rozcierania zanieczyszczenia. W przypadku uciążliwych zabrudzeń użyj dodatkowo niewielkiej ilości szarego mydła, używając czystej ściereczki zwilżonej samą tylko wodą.
 4. Wyczyszczony fragment tkaniny przetrzyj suchą ściereczką i pozostaw do wyschnięcia.

 

B) USUWANIE ZABRUDZEŃ – TKANINY BEZ SYSTEMÓW UŁATWIAJĄCYCH CZYSZCZENIE

Plamy płynneSuche zabrudzeniaInne plamy
Czyszczenie tkanin ESPERTA, GUSTO, PRESTO:

Materiały te posiadają technologię WaterBlocked, utrudniającą wnikanie cieczy w głąb włókien, dzięki czemu rozlane płyny usuniesz w kilka sekund. Skuteczność tej technologii jest mniejsza w przypadku gorących płynów.

 1. Zbierz rozlany płyn za pomocą ręcznika papierowego lub chłonnej ściereczki (nie wcieraj płynu w tkaninę)
 2. Gotowe! Proste, prawda?

Czyszczenie ESSENZY i PUENTO:

 1. Zbierz rozlany płyn za pomocą ręcznika papierowego lub chłonnej ściereczki (nie wcierając płynu w tkaninę).
 2. Przetrzyj miękką ściereczką z mikrofibry, zwilżoną w wodzie z dodatkiem niewielkiej ilości szarego mydła, wykonując koliste ruchy, od zewnątrz do środka plamy. Ściereczkę co jakiś czas obracaj na czystą stronę, aby uniknąć rozcierania zanieczyszczenia.
 3. Po usunięciu plamy zmyj resztki mydła, używając czystej ściereczki zwilżonej samą tylko wodą.
 4. Wyczyszczony fragment tkaniny przetrzyj suchą ściereczką i pozostaw do wyschnięcia.
 1. Suche zabrudzenia usuń delikatnie przy pomocy odkurzacza o jak największej mocy, używając jak największej końcówki bez włosia, uważając aby nie wetrzeć substancji w tkaninę.
 2. Jeśli na tkaninie pozostała plama, przetrzyj zabrudzone miejsce miękką ściereczką z mikrofibry, zwilżoną w wodzie z dodatkiem niewielkiej ilości szarego mydła, wykonując koliste ruchy, od zewnątrz do środka plamy. Ściereczkę co jakiś czas obracaj, aby uniknąć rozcierania zanieczyszczenia.
 3. Po usunięciu plamy zmyj resztki mydła, używając czystej ściereczki zwilżonej samą tylko wodą.
 4. Wyczyszczony fragment tkaniny przetrzyj suchą ściereczką i pozostaw do wyschnięcia.
1. Zbierz nadmiar zabrudzenia łyżeczką, nie wcierając substancji w tkaninę.

2. Przetrzyj miękką ściereczką z mikrofibry, zwilżoną w wodzie z dodatkiem niewielkiej ilości szarego mydła, wykonując koliste ruchy, od zewnątrz do środka plamy. Ściereczkę co jakiś czas obracaj na czystą stronę, aby uniknąć rozcierania zanieczyszczenia.

3. Po usunięciu plamy zmyj resztki mydła, używając czystej ściereczki zwilżonej samą tylko wodą.

4. Wyczyszczony fragment tkaniny przetrzyj suchą ściereczką i pozostaw do wyschnięcia.

Pamiętaj! W przypadku silnych lub starych zabrudzeń, które wniknęły w głąb włókien tkaniny ich usunięcie może nie być możliwe. Stosowanie środków czyszczących innych niż szare mydłomoże zniszczyć /trwale odbarwić tkaninę – np. próba usunięcia plamy rozpuszczalnikami czy wybielaczami najczęściej prowadzi do powiększenia i utrwalenia plamy.

PORADA: zawsze możesz zaimpregnować swoją tkaninę i nadać jej właściwości łatwoczyszczących i wodoodpornych stosując jeden z zestawów Toccare InSpray dopasowany do rodzaju Twojej tkaniny.

Pobierz instrukcję w wersji pdf >>>